Prema najnovijim statistikama Svetske zdravstvene organizacije i Međunarodne radne grupe za borbu protiv gojaznosti u svetu je gojazno više od 300 miliona odraslih osoba. Govori se da je oko jedna četvrtina odrasle populacije SAD-a gojazna, a da je stopa gojaznosti u Zapadnoj Europi u porastu, iako još nisu postigle slične nivoe.
Nalazi objavljeni u Nutrition & Metabolism dobijeni dodatnom analizom podataka iz dvostruko slepog, placebom kontrolisanog, nasumičnog istrazivanja utvrdili su da je unošenje 1.400 ili 1.500 mg kalcijuma na dan, s vitaminom D3 ili bez njega, bilo povezano s manjim porastom masnih naslaga i lakšim održavanjem telesne tezine.
Ispitivanje predonosi sve većem broju saznanja koja povezuju unos kalcijuma, uglavnom iz mlečnih proizvoda, s gubitkom telesne težine.
Istraživači iz Creighton University Medical Centra u Omahi pismeno su izvestili: “Prema našem saznanju, to je prvi kliničko istrazivanje kod grupe žena opšte populacije u postmenopauzi, kojim se primetilo da povećani unos kalcijuma u obliku nemlečnih dodataka kalcijuma može sprečiti povećanje masnog tkiva i gubitak.”
“Učinak suplementacije kalcijuma u toj grupaciji populacije u skladu je s učinkom suplementacije mlečnih proizvoda na promene masnog i mršavog tkiva kod gojaznih osoba sa niskim unosom kalcijuma (<600 mg/d)”, dodaju autori.
Kako bi se ispitalo da li suplementi kalcijuma mogu delovati na prekomernu težinu ili sastav telesnog tkiva, odabrano je 870 žena u postmenopauzi, prosečne starosti od 66 godina te s prosečnim indeksom telesne mase (BMI) od 28.8 kg/m2. Te su žene bile nasumično svrstane u jednu od tri grupe: jedna grupa ispitanika je dobijala kapsule placebo; druga grupa ispitanika suplemente kalcijuma i placebo; dok je treca grupa ispitanika dobijala kalcijum plus 1.100 i.j. vitamina D3.
Za grupu ispitanika koje su konzumirale kalcijum utvrđeno je, u odnosu na BMI, da su dobijale manje masti na tkivu trupa. Za one koje su dobijali samo kalcijum bilo je utvrđeno da dobijaju manje masti u predelu trupa, uz povećanje od 2.4%. Za one koje su primale kalcijum plus vitamin D utvrđeno je povećanje od 1.4%, u usporedbi s placebo grupom u kojoj se mast trupa povećala za 5.4%.
Tim pre, grupe suplementirane kalcijumom zadržale su svoju mršavu telesnu masu u većem odnosu nego placebo grupa. Smanjenja mršave mase su bila 0.6 i 1% u grupama koje su primale kalcijum i kalcijum s vitaminom D, u poređenju sa gubitkom od 2.1% u placebo grupi.
Istraživači su zabeležili da uobičajeni unos kalcijuma kod žena pre ispitivanja nije bio nizak (u proseku više od 1.000 mg na dan). Ranije ispitivanje iz Kanade pokazalo je da moguće koristi od suplemenata kalcijuma mogu biti ograničene na žene s niskim uobičajnim unosom tog minerala. (British Journal of Nutrition, 2009, Vol. 101, pp 659-663).
Što se tiče mogućeg mehanizma, kanadsko ispitivanje je pretpostavilo da kalcijum može utecati na apetit. Istraživač s Laval University utvrdio je: “Naša je hipoteza da mozak može otkriti nedostatak kalcijuma i to nastoji kompenzirati tako da potiče unos hrane što je očigledno protiv svakog programa gubitka težine. Dovoljno kalcijuma čini se potiskuje želju da se više jede.”
S druge strane, meta-analiza objavljena prošle godine u Obesity Reviews(Vol. 10, pp. 475-486) naznačila je da kalcijum može pomoći u savladavanju telesne težine povećanim izlučivanjem u fecesu.
Izvor: Nutrition & Metabolism, 2010, 7:62
“The effect of calcium and vitamin D supplementation on obesity in postmenopausal women: secondary analysis for a large-scale, placebo controlled, double-blind, 4-year longitudinal clinical trial”
Autori: J. Zhou, L-J. Zhao, P. Watson, Q. Zhang, J.M. Lappe